Offering you a complete choice of products which include high speed soap packing machine, shrink wrapping machine and collation pack machine.
Get Latest Price
| Soap type | Detergent bar |
| Packing speed | 200 pack/min |
| Sealing type | Band seal |
| Capacity | 1000 pouch/hour |
| Soap weight range | 250-500 g |
| Automation grade | Automatic |
| Packing material | Printed laminate, Paper with film, BOPP film, Paper wrap, Shrink film |
| Programmable Logic Controller (PLC) | yes |
| Servo Motion Control | Yes |
| Machine type | Band sealer |
| Phase | Three Phase |
| Body material | MS with SS cover |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Machine Type | High Speed Line |
| Capacity | 60 piece/min |
| Packaging Speed | 40–60 packs/min |
| Max Pack Size | 600×500×300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Film | LDPE |
| Film Material | Polyolefin, LDPE, PVC, PE |
| Tunnel Length | 1200 mm |
| Usage/Application | Shrink Packing |
| Film Thickness | 35–50 µm |
| Heating Type | Steam |
| Conveyor Speed | 15–20 m/min |
| Body Material | SS And MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Usage/Application | Collation packing |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
No. B-17, Industrial Area, Phase 2
Mohali - 160051, Punjab, India