Pioneers in the industry, we offer w8000t high speed soap packaging machine, laundry soap packing machine and dishwash soap wrapping machine from India.
Get Latest Price
| Capacity | 500 pouch/hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Phases | 3 |
| Material | Stainless steel |
Get Latest Price
| Capacity | 1000 pouch/hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Khosla |
| Power | 3 kW |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 180 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Soap Type | Toilet Soap, Laundry Soap, Bath Soap, Herbal Soap |
| Wrapping Style | Fold Wrap |
| Packaging Speed | 180–250 packs/min |
| Capacity | 130 pouch/min |
| Soap Size Range | 200–250 g |
| Wrapper Material | BOPP, Paper, Laminated Film, Aluminium Foil, Heat Seal Paper |
| Machine Orientation | Horizontal |
| Brand | Khosla |
| Usage/Application | Soap Packing |
| Packaging Type | Soap Packing |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Soap |
| Machine Material | SS And MS |
| Power Consumption | 6–8 kW |
| Application | Toilet Soap, Laundry Soap, Detergent Cake |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
No. B-17, Industrial Area, Phase 2
Mohali - 160051, Punjab, India