Our product range includes a wide range of abm 2100 soap banding machine, abm 2100 banding machine, soap banding/taping machine and abm 2100 semi automatic banding machine.
Get Latest Price
| Feeding Speed | 6 m/min |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Khosla |
| Material | SS |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Power (kW) | 3 kw |
| Weight (kg) | 150 kg |
| Phase | Three Phase |
We are one of the leading manufacturers & exporters of ABM 2100 Soap Banding Machine.
Features:
Get Latest Price
| Soap type | Toilet soap |
| Packing speed | 200 pack/min |
| Sealing type | Band seal |
| Soap weight range | 250-500 g |
| Automation grade | Automatic |
| Packing material | Shrink film, Paper with film, BOPP film, Printed laminate, Paper wrap |
| Phase | Three Phase |
| Body material | MS with SS cover |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Driven Type | Electric |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Voltage (V) | 220V |
| Power Consumption | 10 HP |
Get Latest Price
| Feeding Speed | 10 m/min |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
Get Latest Price
| Soap type | Medicated soap |
| Max Bending Radius | 100 mm |
| Packing speed | 200 pack/min |
| Sealing type | Band seal |
| Usage/Application | Industrial |
| Bending Material | Mild Steel |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
No. B-17, Industrial Area, Phase 2
Mohali - 160051, Punjab, India